یکشنبه, 01 مرداد 1396

حدیث

امام باقر (سلام الله علیه) : الدُّعاءُ يَرُدُّ القَضاءِ وقَد اُبرِمَ إبراماً. دعا، قضا را گر چه حتمى و قطعى شده باشد بر مى گرداند. میزان الحکمة : ج4 ص 19 ح 576

افزودنی سرطانزا در صابون، خمیردندان و شامپو

مطالعه محققان آمریکایی نشان می‌دهد که یک ماده ضد میکروبی موجود در بسیاری از صابون‌های مایع، شامپو و خمیردندان با ابتلا به بیماری‌های کبدی و سرطان ارتباط دارد.
به گزارش هلث، محققان دانشگاه کالیفرنیا و دانشکده پزشکی سن‌دیگو در آمریکا با مطالعه روی موش‌ها متوجه شدند که قرار گرفتن در معرض «تری کلوزان» یک ماده ضدمیکروبی که در صابون‌ها، شامپوها، خمیردندان‌ها و بسیاری از محصولات بهداشتی خانه یافت می‌شود موجب ابتلا به بیماری‌های کبدی و سرطان می‌شود.
با وجود استفاده گسترده این ماده شیمیایی در محصولات خانگی، محققان متوجه شدند که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض تری‌کلوزان عواقب جدی و خطرناکی برای سلامت دارد.
این مطالعه که در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است نشان می‌دهد که تری‌کلوزان موجب ابتلا به فیبروز کبد و سرطان در موش‌های آزمایشگاهی می‌شود.
در فیبروز کبدی، التهاب مزمن باعث می‌شود که بافت اسکار فیبروز در اطراف سلول‌های کبدی و رگ‌های خونی ایجاد شود. این وضع با گذشت زمان به سیروز تبدیل می‌شود که می‌تواند عملکرد کبد را متوقف سازد.
با این وجود محققان تأکید می‌کنند که نتایج این آزمایش در انسان‌ها نیز مشاهده می‌شود.
اکنون سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا (اف.دی.ای) به دلیل گزارش‌های رسیده مبنی‌بر دخالت تری‌کلوزان در ایجاد اختلال در روند ترشح هورمون‌ها و آسیب‌زدن به انقباض ماهیچه‌ای، درحال بررسی این ماده شیمیایی است.
دکتر «روبرت توکی» از دانشگاه کالیفرنیا و دانشکده پزشکی سن‌دیگو که ریاست این مطالعه جدید را برعهده داشت، می‌گوید:  این ماده شیمیایی خطرات بسیار جدی برای سلامت ایجاد می‌کند.
وی افزود: وجود درحال افزایش‌ تری‌کلوزان در نمونه‌های زیست‌محیطی و استفاده گسترده آن در محصولات مصرفی خانگی عواقب جدی برای سلامت انسان دارد.
وی افزود: همان‌طور که در مطالعه روی موش‌ها مشاهده شد، این ماده شیمیایی به‌ویژه زمان ترکیب با سایر مواد شیمیایی که عملکرد مشابه دارد، می‌تواند موجب بروز خطر بسیار جدی مسمومیت کبدی در افراد شود.
وی و همکارانش در مطالعه روی موش‌ها متوجه شدند که تری‌کلوزان عملکرد کبد در موش‌ها را به مخاطره می‌اندازد.
این مطالعه نشان داد، موش‌هایی که برای ٦ماه در معرض این ماده قرار گرفته بودند نسبت به ابتلا به تومورهای کبدی ناشی از این ماده شیمیایی مستعدتر  بودند.
همچنین در این مطالعه مشاهده شد که تومورهای کبدی ناشی از قرار گرفتن در معرض تری‌کلوزان بزرگتر از تومورهایی بود که خود به خود به وجود آمده بودند. این مطالعه نشان می‌دهد که تری‌کلوزان با دخالت در عملکرد پروتیینی که مسئول سم زدایی یا پاکسازی مواد شیمیایی خارجی در بدن است، به بدن آسیب می‌زند.
سلول‌های کبدی نیز به نوبه خود برای جبران این استرس، تکثیر می‌یابند و در طول زمان سخت و زخمی می‌شوند و بالاخره تکرار قرار گرفتن در معرض تری‌کلوزان و تداوم فیبروز کبدی درنهایت موجب تشکیل تومور می‌شود.

اخبار نجیرم